IT Support Engineer

Amazon je mezinárodní společnost působící v oblasti internetového obchodu se sídlem ve Spojených státech amerických, Seattle, Washington. Usilujeme o to, abychom se stali největším on-line prodejcem ve světě.

About OpsTech IT

Operations is at the heart of Amazon’s business. We are known for our speed, accuracy, and exceptional service. Our buildings deliver tens of thousands of products to hundreds of countries worldwide, every day. OpsTech IT provides nonstop global IT support to Amazon Operations as a vital piece to the puzzle. We are looking for self-motivated individuals to take on new challenges and motivate teams in fostering solutions to the hurdles we face. Together, we take ownership for what we do — whether supporting IT infrastructure, developing new technology in-house, launching a new Amazon Operations facility, or delighting our customers by delivering packages directly to them.

About The Role

As an IT Support Engineer II, you will use your technical knowledge and specialized skills to support, build, implement, and improve technology solutions. You are able to manager large projects with minimal guidance that affect multiple locations in a region. You are able to resolve customer issues in time of crisis to get them working again. You are actively expanding your scope of knowledge by learning about software design patterns, data structures, AWS technologies and distributed systems concepts.

Responsibilities include, but are not limited to
· Troubleshoot difficult IT problems without SOPs
· Plan and coordinate CMs and CM templates.
· Collaborate with internal teams or vendors to execute projects.
· Lead continuous improvement efforts.
· Audit the quality of work performed and provide constructive feedback when necessary.
· Automate manual tasks; create/improve small tools that help make team operations more efficient.
· Be the first point of escalation.
· Participate in hiring, training and development of others.

Basic qualifications

· High School diploma or GED equivalent
· 4+ years of experience in two or more of the following: Microsoft Administration, Linux Administration, or Cisco IOS (CLI)
· 4+ years of experience troubleshooting skills in a multi-user high availability environment
· 4+ years of experience with networking concepts such as DNS, DHCP, SSL, OSI Model, and TCP/IP
· 4+ years of experience in PC repair, troubleshooting, deployment, and liquidation
· 3+ years IT experience with client, server, and network service delivery
· Ability to move up to 49lbs as well as stand and walk for 10-12 hours at a time with or without reasonable accommodation.

Preferred qualifications

· Bachelor’s degree in Computer science or IT related field.
· Microsoft MCSE, MCITP Systems Administrator (Active Directory) experience
· Cisco CCNA or CCNP certification
· Experience in Linux, Microsoft, and network systems administration
· Strong troubleshooting skills of very complex systems
· Ability to explain complex IT concepts in simple terms
· Excellent written and verbal communication skills
· Ability to manage high priority projects
· Ability to travel up to 25%

What Do We Offer?

Amazon offers competitive compensation packages including comprehensive healthcare benefits starting on Day 1, matching 401(k) program, and up to 20 weeks of paid parental leave. But wait there’s more: we don’t wear suits and ties! Come as you are because jeans, t-shirts, sneakers and sometimes a neon safety vest will be your daily outfit.

Budeme se těšit na tvou přihlášku, nejlépe v angličtině

Amazon je zaměstnavatel s rovnými příležitostmi. Jsme hluboce přesvědčeni, že zaměstnávání různorodé pracovní síly je klíčem k našemu úspěchu. Při náboru zaměstnanců se rozhodujeme na základě zkušeností a dovedností uchazeče. Ceníme si těch, kteří umějí objevovat, vymýšlet, zjednodušovat a budovat.

Společnost Amazon bere ochranu tvých osobních údajů vážně a respektuje místní i evropské zákony o ochraně osobních údajů. Nepřeješ-li si jinak, zasláním životopisu povoluješ náborové společnosti Amazon uchovat tvé osobní údaje v elektronické databázi, kterou spravuje společnost Amazon Corporate LLC. ve Spojených státech amerických nebo jedna z jejích poboček, a to z důvodů dostupnosti tvých údajů pro zjištění vhodnosti pro tuto a budoucí pracovní pozici a pro usnadnění náborového řízení.

Pokud chceš, abychom smazali tvé osobní údaje, stačí kdykoli kontaktovat náborovou společnost Amazon. Společnost Amazon nebude bez tvého souhlasu sdílet osobní údaje s žádnou třetí stranou. Během přijímacího řízení do společnosti Amazon můžeš být vyzván náborovou společností Amazon, abys ověřil své údaje a osobní informace prostřednictvím nezávislého poskytovatele služeb.

Amazon is an Equal Opportunity Employer – Minority / Women / Disability / Veteran / Gender Identity / Sexual Orientation/ Age

Contact

Share this job